Trochu z historie lesního běhu Černou horou …

Městský stadión Černa hora je dobře situován do blízkosti zalesněné části předměstí Litomyšle, které již za první republiky sloužilo jako výletní a rekreační místo místních občanů. Za minulého režimu byl les dost zanedbán, ale už tehdy jej využívali hlavně aktivní sportovci ke kondičním tréninkům. Především běžci atletického oddílu zde měli dobrou příležitost běhat měřené úseky, které byly základem budoucích běžeckých stezek. V roce 1973 vzali do ruky pily a sekyry a po odstranění největších pařezů byly připraveny tři běžecké okruhy. Tento rok se také uskutečnil první organizovaný závod s pozvanými závodníky z okolních měst. Současně se běhalo a závodilo po tratích různých délek ve všech věkových kategoriích. Přilehlý autocamping Primátor sloužil po několik následujících let k organizaci závodu včetně místa pro start a cíl s vyhlašováním nejlepších na stupních vítězů. Protože se každoročních závodů, pořádaných brzy na jaře účastnilo stále více neregistrovaných, změnili v roce 1980 organizátoři běhu charakter závodu na kondiční běh. Tehdy velice propagované akce „Buď fit“ měly v podtextu i jistý druh svobodného počínání mimo režimní kontrolu. V lese na Černé hoře byly barevně vyznačeny tři tratě, které využívali běžci nejen při každoroční akci, ale po celý rok ke kondičnímu běhání. Také vlastní soutěž již nebyla zápolením o prvenství mezi svými vrstevníky, ale během k dosažení cíle na předem zvolené trati. V tomto duchu přicházejí dodnes na start předškoláci se svými rodiči, žáci litomyšlských škol, dospělí až do vysokého věku, aby v cíli dostali ještě něco navíc, účastnický diplom se změřeným časem a malé občerstvení. V posledních letech i díky sponzorům je většina účastníků obdarována různými užitými reklamními dárky. Lesní běh Černou horou v Litomyšli má již svou tradici a příznivce.

Také díky sponzorským dárečkům Adfors Saint-Gobain a. s. Litomyšl mohlo být obdarováno v letošním 46.ročníku 315 účastníků.