Počátky organizované atletiky v Litomyšli spadají do roku 1922. V roce 2012 tomu tedy bylo 90 let a za tuto dobu zažil atletický oddíl období úspěchů i roky útlumu činnosti. Úspěšná léta jsou spojena se známými jmény minulosti. V Litomyšli začínal s atletikou (1924-1928) pozdější uznávaný trenér českých mílařů JUDr. Ladislav Fišer. Na začátku a na konci své závodní činnosti (1954-55) závodil za tehdejší Slovan Litomyšl Lumír Kiesewetter, první český oštěpař, který překonal hranici sedmdesáti metrů. Začínala tady také v letech 1943-1946 Jaroslava Jungerová, která v padesátých letech držela československé rekordy ve vrhu koulí a hodu diskem. Zásluhu na výkonnostním vzestupu litomyšlské atletiky měli po 2. světové válce a v šedesátých letech atleti a funkcionáři oddílu Miroslav Vašátko, Jan Jandík a Jaroslav Coufal. Úspěšná byla také poslední třetina minulého století.Desetibojař Vladimír Novotný získal pro Litomyšl titul mistra Československa (1967) i České republiky (1969) . Dorosteneckými přeborníky republiky se stali Ladislav Kárský, budoucí několikanásobný mistr Československa v běhu na 400 m překážek a současný hlavní činovník nového klubu Jižní Mesto Praha. Věroslav Valenta, účastník olympijského závodu desetibojařů v Soulu 1988 a Jiří Švec, který na mistrovství světa v Tokiu 1991 běžel závod na 3000 metrů překážek. Dalšími dorosteneckými přeborníky byli Pavel Sedláček (1984-86) přední český kladivář (3x na OH) a ,,šedesátimetrový“ diskař Stanislav Kovář (61,12) s jejich prvním trenérem Janem Kubíčkem, kladivářem a později trenérem a funkcionářem oddílu. Za všechny další , kteří se podíleli na úspěších litomyšlské atletiky, jmenujme alespoň Ondreje Svitaniče, Františka Podhajského, Václava Zámečníka , Jaroslava Ptáčka, Bohumila Novotného, Svatopluka Bulvu, Miloslava Pečinku, Josefa Tesárka, Ivo Strnada, Zdeňka Švece a v nedávné minulosti výborné běžce, Viktora Podškubku a Jaroslava Teplého, kteří reprezentovali i Českou republiku. Vzpomenout musíme především Vlastimila Michla, který stál v čele oddílu jako jeho předseda více než 30 let.
Poslední desetiletí je spojeno s úspěchy svěřence Vladimíra Novotného, desetibojaře Pavla Baara, dvojnásobného mistra České republiky v desetiboji a halovém sedmiboji. Především jeho zásluhou družstvo mužů postoupilo do 1. národní atletické ligy, kde úspěšně působilo 6 let. S přispěním dalších mladých atletů a současně úspěšných vrhačů patří tým mužů stále mezi 3 nejúspěšnější družstva v Pardubickém kraji. Koulař Tomáš Kozák se zařadil mezi absolutní českou špičku a pozadu nezůstává ani jeho bratr Vojta Kozák. V nedávné minulosti opustili litomyšlský klub dva současní čeští reprezentanti a přeborníci Jan Friš, běžec na střední tratě a Jáchym Kovář v bězích do vrchu. Do této doby patří také úspěchy z evropských a světových veteránských her. Dříve Vladimír Novotný (vrhy) a nyní Ivo Strnad (tyč, překážky) přiváží pravidelně medaile a překonáva české rekordy ve své kategorii. Mezi dlouholete organizátory oddílu, kteří zastávají také funkce trenérů patří bývalí úspěšní atleti František Gloser, Petr Jonáš a Petr Doseděl.
K dlouhé historii atletiky v Litomyšli patří také pořádání dvou tradičních závodů. Velká cena města Litomyšle v hodu diskem žen, se pořádá už od roku 1955( s přestávkou v letech 1963-1974) a dnes se koná v rámci Letního mítinku. Mezi vítězkami tohoto závodu najdeme nejznámější jména českého hodu diskem. V roce 1956 vyhrála v Litomyšli Olga Fikotová, která se čtyři měsíce nato stala v Melbourne olympijskou vítězkou. Držitelkou rekordu závodu je od roku 1984 bývalá světová rekordmanka Zdeňka Šilhavá výkonem 72,00 m a třikrát zde vyhrála také nejlepší současná česká diskařka Věra Cechlová. Druhým tradičně pořádaným závodem je litomyšlský šestiboj, založený v roce 1952 tehdejším organizátorem atletiky v Litomyšli profesorem Jandíkem, po kterém byl závod později pojmenován. Startují v něm většinou jen domácí atleti a v posledních letech zná jediného vítěze – Pavla Baara.
V roce 2016 měl oddíl atletiky 110 členů včetně dětí z atletické přípravky.